STOP ANIMACIJA
Autor: Ivana Martinović, 17. 10. 2019.

Od 01. do 04. listopada naši su učenici prisustvovali radionicama STOP ANIMACIJE. Četiri dana slagali su animirani uradak naziva VJEŠTICE s gospođom Tihanom Mandušić. Kako su se zabavili vidjet ćete kroz video uradak za koji, morate priznati, ne možete reći ništa drugo nego da je ODLIČAN. Pogledajte ga klikom na sliku!

Što je to stop animacija?
Jeste li čuli za A je to!, Wallacea & Gromita, Boba Graditelja, Janka Strižića ili Pingu? A za Terminatora ili Zvjezdane ratove? To su samo neki primjeri stop animacije. Riječ animacija dolazi od latinske riječi anima koja predstavlja živuću silu u svakom biću. Dakle, animirati znači doslovno oživjeti. Jedna od tehnika animacije je i stop animacija tj. tehnika kadar po kadar. Stop animacija (engl. stop motion) je tehnika animacije objekta ili osobe. U prijevodu stop motion znači zaustavljeni pokret, a odnosi se na način dobivanja prividno kontinuirane kretnje. Svaki pomak se posebno fotografira te se nakon željenog broja fotografija ili odrađene scene sve fotografije spajaju u jedan niz što stvara osjećaj kontinuiranog pokreta. Kako bi pokret nastao ovom tehnikom izgledao što stvarnije, pomaci između kadrova trebaju biti što manji. Ova tehnika postoji već više od 100 godina i s njom su napravljeni neki od najpopularnijih filmova svih vremena.