« Rujan 2020 »

Školska knjižnica utemeljena je šk. god. 1875./76. s oko 150 knjiga.

Knjižnica danas ima oko 3 000 knjiga i nalazi se u malom prostoru u prizemlju škole. Osim knjiga posjeduje i određeni broj jedinica DVD građe.

Fond knjižnice namijenjen je učenicima i djelatnicima. Članstvo u knjižnici je besplatno za sve korisnike. Od šk. god. 2020./2021. knjižnica je počela koristiti program za knjižnice Metel win. Sve knjige u školskoj knjižnici uvedene su i opisane u programu Metel win pa je katalog knjižnice moguće pretraživati prema autoru, naslovu,izdavaču...

Online katalog školske knjižnice OŠ Petra Hektorovića Stari Grad

Ako ne možete pronaći svoju lektiru u papirnatom obliku možete je pronaći i čitati s ekrana tableta, laptopa.... Samo kliknite na link:

Zašto je važno čitati?

• Čitanjem povećavamo fond riječi te sposobnost usmenog i pismenog izražavanja vlastitih misli i ideja.

• Knjiga je medij koji nam ne servira gotovu sliku - za vrijeme čitanja mozak radi, a to što radi, znači da uvježbava svoje sposobnosti.

• Tijekom čitanja, neizrečeno sadrži više informacija od izrečenog (čitanje između redova), pisci često prava značenja i prave poruke oblikuju u usporedbe, metafore i ostala stilska izražajna sredstva.

• Čitanje nam uvjetuje punu koncentraciju ( želimo li shvatiti redoslijed radnje, odnos među likovima te otkriti poruke između redova).
  • Omogućava nam putovanje kroz vrijeme i jedan je od načina kako možemo doživjeti različita mjesta i uživjeti se u život prošlih vremena ili naroda.
  • Čitajući proširujemo svoje znanje i punimo svoj mozak informacijama.

• Pojedini likovi iz knjige mogu nam postati uzor u svakidašnjem životu.

• Potiče razvoj duhovitosti kod mladog čitatelja.

• Razvija znatiželju (čitajući zanimljivu knjige, ne možemo je ispustiti iz ruku jer nas zanima što će se sljedeće dogoditi).

• Pomaže nam u razvoju empatije i razumijevanju drugih osoba.

• Često čitatelju pruža nekakvo nadahnuće u stvarnom životu.

• Čitanjem razvijamo kritičko mišljenje i sposobnost zapažanja.

Pripremila: Tea Beritić, knjižničarka

RADNO VRIJEME: