Dan sigurnijeg interneta - "Zajedno za bolji internet"
Autor: Nelija Lučić-Lavčević, 7. 2. 2024.

Ovaj tjedan u našoj školi obilježavamo Dan sigurnijeg interneta. Iako se Dan sigurnijeg interneta ove godine obilježava 6. veljače, obzirom na važnost istog posvetili smo mu cijeli tjedan. Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta na koju će se Hrvatska usmjeriti je odgovorno igranje videoigara.

U današnjem digitalnom dobu, videoigre su postale neizostavan dio života mnogih mladih, ali i odraslih osoba diljem svijeta. Bez obzira na dob, spol ili kulturnu pripadnost, milijuni ljudi svakodnevno se posvećuju raznim igrama na računalu, konzolama, mobilnim uređajima ili čak u virtualnoj stvarnosti. S druge strane, tema videoigara sve većem broju roditelja i stručnjacima koji rade s djecom predstavlja izazov i otvara brojna pitanja - ona sigurnosna, pitanja posljedica, rizika, prevencije…

Roditeljima i svima koji rade s djecom može biti uistinu izazovno popratiti sve novosti u digitalnom svijetu, pogotovo zbog toga što se trendovi konstantno mijenjaju, a svakim danom izlazi sve više novih videoigara. Iako videoigre nisu namijenjene samo djeci, većina odraslih ne igra videoigre te je očekivano da im je teško razumjeti što je djeci toliko privlačno u toj aktivnosti. Ipak, s obzirom na to da znamo da su videoigre djeci zanimljive, i to u tolikoj mjeri da su nekad spremna zanemariti druženje s bližnjima, bavljenje sportom ili neku drugu važnu aktivnost, korisno je ipak pokušati sagledati stvari iz njihove perspektive.

Za učenike nižih razreda, organizirana je radionica „Balansiram“ čiji je cilj pronalaženje alternativnih aktivnosti za provođenje slobodnog vremena, umjesto igranja videoigara, tj. korištenja ekrana. Nakon radionice učenici će moći pronaći alternativne aktivnosti koje mogu raditi u svoje slobodno vrijeme.

Za učenike viših razreda, organizirana je radionica „Suradnjom do uspjeha“. Cilj radionice je razviti svijest o rizičnim ponašanjima u video igrama te potaknuti razvoj odgovornih navika. Nakon radionice učenici će moći prepoznati koje informacije nije poželjno dijeliti u video igrama, osvijestiti se o posljedice neprimjerenog ponašanja u video igrama, te će moći prakticirati savjete za nošenje sa odstupajućim ponašanjima u video igrama i prepoznati i prakticirati odgovorne navike igranja.

Osim navedenih radionica, učenici 2., 3 . i 5. razreda izradili su prikladni plakat/pano na zadanu temu "Sve što želite i trebate znati o videoigrama", a učenici 8. razreda promotivni letak „Što gubimo kad izgubimo mobitel?“ i PP prezentaciju na temu „Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona?“.