Japanske BIO kugle

U svrhu poboljšanja kvaliteta mora na području Grada Staroga Grada, Grad Stari Grad u suradnji s tvrtkom Komunalno Stari Grad d.o.o. te udrugom „Moj Škoj” započeo je s izradom kuglica obogaćenih mikroorganizmima, koji nakon bacanja u more fermentiraju te razgrađuju morski mulj kao i ostale uzročnike neugodnih mirisa.

Tretiranjem onečišćenog morskog dna s efektivnim mikroorganizmima je u potpunosti prirodan i bezopasan proces koji će u konačnici rezultirati čistijim morem, bez neugodnih mirisa, mulja i štetnih tvari. Efektivni mikroorganizmi fermentirani u bio kuglama sposobni su svojim prirodnim biokemijskim procesima sve štetne tvari pretvoriti u zdrave i korisne, onako kako to priroda radi milijunima godina. Aerobne, anaerobne, fotosintetičke, mliječne i druge bakterije, kvasci, gljivice i drugi mikroorganizmi u em tehnologiji uzajamnim djelovanjem provode prirodne procese i dovode područje tretiranja u prirodnu ravnotežu, pretvarajući naš otpad, koji njima služi kao hrana u njihov otpad koji je hrana za nas, kao i za morski životinjski i biljni svijet. Svi mikroorganizmi koji se koriste su potpuno prirodni i bezopasni za ljude, životinje i okoliš općenito.

Ovakav način čišćenja mora i morskog dna je izumljen i prvi puta primijenjen u Japanu, a danas se koristi u preko 150 zemalja svijeta, duže od 30 godina bez ikakvih negativnih učinaka.

Glavni aktivist ovog projekta za pročišćavanje mora i morskog dna je lokalna udruga „Moj Škoj”. Kompletan projekt iznosi 12.750,00 kn, a financiraju ga podjednako Grad Stari Grad i Komunalno Stari Grad d.o.o

Dana 21.09.2021. god. naša škola se uključila u ovaj projekt te su učenici nižih razreda OŠ Petra Hektorovića Stari Grad te učenici područnih škola PŠ Vrbanj i PŠ Dol izradili su ukupno 5000 bio kugli s mikroorganizmima.

Bio kugle su nakon potrebnog sušenja od 20-30 dana spremne za upotrebu.

Nakon što je prošlo vrijeme sušenja, 28.10.2021. učenici raspoređeni od Gruje do Spomenika su sve kugle bacili u more. U akciji bacanja sudjelovali su učenici područnih škola, PŠ Dol i PŠ Vrbanje, učenici PRO te učenici 5. i 6. razreda. Kugle su bacane uz samu rivu, tj. koliko svak može baciti dok smo u suradnji sa ŠRU Šarag dobili 3 brodice s kojima su 3 učenika 8. razreda bacali kugle po sredini uvale. Mi smo svoje odradili, napravili, osušili kugle te ih bacili u more, sada je na kuglama da odrade svoje.