HIMALAJA 1979
Autor: Senka Frakić, 16. 11. 2018.

15. 11. posjetio nas je u školi gospodin VLADIMIR DADO MESARIĆ, čovjek koji je  (nama malima) davne 1979 osvojio MONT  EVEREST.

Gospodin Dado učestvovao je u nekih 25 ekspedicija, od kojih je najupečatljivija  ekspedicija na najviši vrh svijeta. To je ujedno bila prva jugoslavenska ekspedicija na taj vrh. Članovi ekspedicije popeli su se novim putem, zapadnim grebenom. Do tada tim putem niko nije išao, jer je izuzetno težak i logistički i fizički jako zahtijevan. Takav uspon je dugo vremena ostao jedini takav pokušaj, a nešto kasnije su ga ponovili jedino bugarski alpinisti, doduše u nešto lakšem obliku.

Predavanje je bilo jako, jako zanimljivo. Bilo je čudesno slušati kako i koliko dugo su se naši alpinisti pripremali za ovaj podvig;  kako  je ekspedicija bila razrađena do najsitnijih detalja; o teškoćama na koje su, usprkos dobroj pripremi nailazili;  o posljedicama po fizičko zdravlje hrabrih alpinista. Pri silasku poginuo je pratitelj i nosač, Šerpa Ang Phu s čijom su obitelji članovi u stalnom kontaktu i uzajamno se posjećuju kad god je to moguće. Pogledajte dio atmosfere:)

Pod motom "Jedino ograničenje je mašta", gospodin Mesarić nam je pojasnio kako u životu možemo ostvariti što god želimo i kako nas napori u ostvarivanju teških ciljeva čine boljim organizatorima, osobama koje izuzetno brzo i efektno reagiraju u opasnim i stresnim situacijama  i konačno -  jačim i boljim osobama.

HIMALAJA 1979
Autor: Senka Frakić, 16. 11. 2018.